המכון למשפט ופילנתרופיה בפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן באוניברסיטת תל-אביב הוקם על ידי עדנה פסט ודפנה מיתר-נחמד, בתמיכתן של עירית רפפורט ומרשה ריקליס, במטרה להעצים את הפילנתרופיה כמנוף לקידום החברה בישראל. מאז הקמתו הצטרפו אליו גם קרן דואליס של חנוך ברקת וקרן פעמי תקווה המנוהלת על ידי רו"ח זאב פלדמן, שהם בעלי נסיון רב בתחום הפילנתרופיה. 

 

במכון למשפט ופילנתרופיה חוברים זה לזה שני כוחות מרכזיים ורבי-עוצמה בחברה הישראלית: הפילנתרופיה והאקדמיה. במכון של האוניברסיטה הגדולה והמובילה בישראל, משלבים מנהיגי הפילנתרופיה ידיים עם חוקרים מצוינים, מצמרת המחקר העולמי. המנהל האקדמי הינו פרופ' יורם מרגליות והמנהלת האדמיניסטרטיבית היא עו"ד גליה פייט. פרופ' נילי כהן שותפה לצוות המייסדים.

 

המכון החדש הינו חלוץ בתחום הקרוי 'משפט ופילנתרופיה' – תחום אקדמי צעיר וחדשני, שצומח היום בעולם כולו, והוא מהווה פלטפורמה בינתחומית ובינלאומית בנושא זה. המכון פועל במסגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א ומסתמך על קשריה הענפים ברחבי תבל; בנוסף הוא מקיים שיתוף פעולה הדוק עם מגוון יחידות ברחבי הקמפוס, ונותן במה לעבודה ענפה בחקר הפילנתרופיה, המתבצעת באוניברסיטת תל אביב כבר שנים רבות.

 

המכון פועל בכמה מישורים:

 

• קידום מחקר רב-תחומי ויישומי, המאגד ידע ויכולות של מומחים מיחידות בכל רחבי הקמפוס: משפטים, כלכלה, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, ניהול, סוציולוגיה ועוד. בין נושאי המחקר: כלים משפטיים חדשניים לקידום הפעילות הפילנתרופית; הקשר בין תרומה פילנתרופית לבין השקעה אחראית הנושאת תשואה; תמריצי מס אופטימאליים לתורמים; מדיניות בתחום ההשקעות החברתיות; הזדמנויות להצמחת פעילות פילנתרופית מגוונת – של בעלי יכולת, משקי בית ותאגידים; דפוסי נתינה, מניעים וחסמים; מודלים לשותפויות בתוך הקהילה; שותפויות עם המגזר הציבורי; פעילותן של קרנות פילנתרופיות; ועוד;

 

• פיתוח כלים של חקיקה, רגולציה ומיסוי שיתמכו בפעילות הפילנתרופית בישראל; • הכשרת דור חדש של משפטנים שיתמחו בחוקי הפילנתרופיה, ויקדמו באמצעותם שינוי חברתי;

 

• במה לדיאלוג ולחילופי רעיונות בין הצדדים השונים של הפעילות הפילנתרופית: עמותות, נדבנים פרטיים, המגזר העסקי והממשלה;

 

• ארגון כנסים בינלאומיים שיאפשרו שיתוף דעות, למידה הדדית ופיתוח כיוונים חדשים בפילנתרופיה בישראל ובעולם;

 

• תמיכה בקובעי מדיניות ובמקבלי החלטות בדרגים השונים, באמצעות שיתופי מידע, הצגת תוצרי מחקרים וייעוץ מקצועי - במטרה להביא למפנה אמיתי בגישת הרשויות לפילנתרופיה הישראלית.

 

אנו קוראים לכם, כפילנתרופים פעילים ומובילים בישראל, להצטרף אל מייסדי המכון למשפט ופילנתרופיה, להשיא תרומה להקמתו, ולהשפיע באופן ישיר על עתידה של הפילנתרופיה כמנוף חברתי בישראל.

 

בזכות תרומתכם תהיו למייסדים ולשותפים במכון החדש, ותצטרפו ליחידת עילית של עולם הפילנתרופיה. כאן במכון תחברו לנדבנים ידועים, בעלי שיעור קומה וחזון, ממנהיגיה של הפילנתרופיה הישראלית; וכאן תשלבו ידיים עם אנשי אקדמיה מהשורה הראשונה, הכמהים ללמוד מניסיונכם העשיר, ומתרבות הפילנתרופיה האותנטית שאתם מביאים עמכם.

 
 
המכון למשפט ופילנתרופיה באוניברסיטת תל אביב
 
 
© MEITAR COLLECTION, 2023